NOVINKY OD MAMMUT JSOU TADY

Oblečení, obuv a doplňky již od -20%

Oblečení z Merino vlny – vlastnosti a péče o Merino vlnu

Oblečení z Merino vlny – vlastnosti a péče o Merino vlnu
Co je to Merino vlna? Jaké vlastnosti na ní oceníte a nenajdete na jiném materiálu? Pojďte zjistit, proč je skvělé koupit si nějaký kousek oblečení z Merino vlny.

Co je to vlastně Merino vlna? Jedná se o přírodní materiál s výbornými termoregulačními vlastnostmi. Základní poznatek: Merino vlna v létě chladí a v zimě hřeje. Ale zvládá toho mnohem více, tak si pojďme spolu projít, jaké benefity nám Merino vlna přináší.

Historická exkurze

Merino vlna je velmi jemná vlna získaná z druhu domácí ovce zvané merino. Ovce merino nejprve žily na území dnešního Maroka v severní Africe, v období středověku se dostaly do Španělska, kde byla Merino vlna zpracovávána až do konce 18. století, než došlo k rozšíření ovcí merino do dalších zemí, zejména pak do Austrálie a na Nový Zéland.

Merino vlna je zcela přírodní materiál, jehož použití příliš nezatěžuje svět kolem nás. Na rozdíl od syntetických vláken, která prošla zkouškou času a desetiletí, se Merino vlna rozloží. A aby bylo používání Merino vlny ještě šetrnější k životnímu prostředí, snaží se přední výrobci snížit dopad jejich zpracování na životní prostředí.

Merino do zimy nebo na léto?

Dnes se naprostá většina vlny Merino na světě vyrábí na jižní polokouli, kde se ovce musí potýkat s nejrůznějšími klimatickými podmínkami. Nebylo to pro ně vůbec jednoduché. Například v jižních Alpách na Novém Zélandu stoupá rtuť teploměrů v létě na více než 30 stupňů a v zimě klesá hluboko pod nulu. Vlna z jemných vlněných vláken chrání ovce před divokými živly, kdy výborně dýchá v horkých dnech a skvěle izoluje během mrazivých dní.

Skvělé termoregulační vlastnosti jemných merino vláken se přenáší i na oblečení, které nosíme. Merino vlna zadržuje nebo uvolňuje teplo podle okolních podmínek, takže v létě nás zvládne chladit, zatímco v zimě nás naopak hřeje.

Jaké další výhody v sobě Merino vlna skrývá?

Jak už bylo výše zmíněno, Merino vlna je výborně prodyšná. Během slunných dní oceníte kromě prodyšnosti a termoregulačních vlastností i ochranu před UVA a UVB zářením, kterou vám Merino poskytne.

Když se ke konci letního dne rozhodnete jít opékat špekáčky nad ohněm, můžete být bez obav. Vlákna Merino totiž mají přirozenou odolnost vůči žáru, takže vás neohrozí každá malá jiskřička, která z ohně vylétne.

Pokud se bojíte o své okolí kvůli zápachu po náročném dni plném aktivit, vypusťte to z hlavy. Vlna do sebe absorbuje nepříjemný zápach, který nepustí ven. Oblečení z Merino vlny nemusíte proto prát tak často jako oblečení syntetické. Merino stačí dobře vyvětrat a můžete ho zase použít.

Další skvělou vlastností je schopnost Merina odvádět a absorbovat vlhkost. Merino vlákno odvede pot z vaší pokožky a přenese jej na povrch tkaniny, z něhož se rychleji vypaří. Navíc dokáže Merino absorbovat vodu až do výše 35 % vlastní hmotnosti, ale přesto se vám nebude zdát jako mokré. To vše zvládne i za vyšší vlhkosti, což výrazně přesahuje syntetické materiály.

Když už jsme u té vlhkosti, je důležité zmínit, že Merino vlna hřeje, i když je mokrá. Když se při své aktivitě intenzivně zpotíte, určitě vám nebude taková zima jako v čistě syntetickém materiálu.

A skvělou zprávou pro alergiky je také fakt, že Merino vlna je hypoalergenní.

Bude se vám Merino dobře nosit?

Merino vlna je extrémně pohodlná a příjemná na dotek. Skládá se z extrémně jemných vláken o síle nepřesahující 24 mikronů. U těch nejtenčích může měřit pouhých 11 mikronů. Pro vaše srovnání, lidský vlas má tloušťku asi 50 mikronů. Při srovnání těchto dvou údajů nám je asi jasné, že Merino oblečení dráždí pokožku jen minimálně, nekouše a ani neškrábe.

Přestože jsou vlákna tenká, mají neuvěřitelnou výdrž díky své vnitřní struktuře. Merino vlákna jsou vysoce pružná a odolná. Dokáží se natáhnout až o 30 % bez toho, aby došlo k jejich poškození. Vlákno samo pak dokáže kompenzovat cca až 2/3 protažení.

Kam si Merino obléct?

Merino je vhodné na širokou škálu aktivit, ale ideálně se hodí na nenáročné až středně náročné aktivity, jako jsou např. turistika, lezectví, Via Ferraty. V chladnějších podmínkách se hodí i na pomalejší a delší túry na skialpech, při lyžování nebo vysokohorské turistice.

Při vysoce intenzivních aktivitách je nejlepší, pokud je Merino vlna kombinována s jiným materiálem. Syntetické materiály totiž neabsorbují tolik vlhkosti, a tudíž rychleji odvádí pot i schnou. Při běhu tak můžete ocenit např. kombinaci Merino vlny a tenclu, který má chladivý efekt. Tuto kombinaci poskytuje tričko Devold Running Merino 130 T-Shirt, které je skvělým kouskem na běhání v horkém počasí.

Dámske tričko Devold Running Merino 130 T-Shirt

Jaké oblečení z Merina si pořídit?

Merino vlna se používá na výrobu různého druhu oblečení. Z Merina můžete nalézt trička, mikiny, izolační bundy, ale i ponožky a spodní prádlo. V letních dnech oceníte spíše oblečení s gramáží materiálu od 120 do 150 g/m2. V zimě vás více zahřeje oblečení s gramáží okolo 200 g/m2.

Pokud byste se rozhodli pořídit si mikinu nebo bundu z Merino vlny, je důležité si uvědomit, že takové kousky oblečení budou o něco těžší a objemnější než ze syntetických materiálů. Na druhou stranu ale skvěle dýchají a izolují i při navlhnutí. Merino vlnu mimo jiné používá jako izolaci ve svých bundách špičková značka Ortovox, např. v tomto kousku Ortovox Swisswool Piz Boe Jacket.

Ortovox Swisswool Piz Boe Jacket

V našem výběru můžete najít i super funkční a technicky vyladěnou mikinu jakou je Aclima WarmWool Hood Sweater Zip. Když už jsme u té norské Aclimy, nutno podotknout, že u této značky se jedná o vysoce funkční produkty, z nichž některé používá i norská armáda. Někomu mohou trička jako Aclima WoolNet Crew Neck připadat vtipná, ale je pravdou, že toto tričko dokáže splnit vaše nejnáročnější požadavky.

Aclima WoolNet Crew Neck

Aclima WarmWool Hood Sweater Zip

Péče o Merino vlnu

Pokud chceme své oblečení z Merino vlny udržet ve skvělém a funkčním stavu co nejdéle, musíme mu věnovat určitou péči. Merino vlna se dá prát v pračce, ale je třeba se řídit štítky na oblečení. Pro praní je nutné používat šetrné prací prostředky, ideálně přímo na praní vlny jako např. prací gel na vlnu Biowash. Hlavní je nezapomenout, že se k praní nesmí používat aviváže ani bělidla a oblečení nedávejte do sušičky. Nechte oblečení uschnout rozvěšené. Pokud byste chtěli Merino vlnu žehlit, což spíše není potřeba, je důležité otočit prádlo naruby a nastavit nízkou teplotu s programem na vlnu.

Pokud si nejste jistí, jak pečovat o své termoprádlo i z jiných materiálů, přečtěte si náš starší článek Jak správně pečovat o termoprádlo?, kde vám poradíme.

Značky v naší nabídce, které se zaměřují na používání Merino vlny, jsou především Aclima, Devold a Ortovox

Tagy:
Autor článku
avatar

K. Mazurikova

Outdoorová nadšenkyně, která má ráda sport už od svých dětských let. Nejraději má běhání, ale s oblibou se vydává i na vrcholky hor.


Další články na blogu

newsletter-background

Outdoorlive je online

Sledujte nás

Sledujte nás a dozvíte se vše důležité ze světa nejlepších outdoorových značek.